4.7
(21)

گروه هاي مواد غذايي

يک گروه از مواد غذايی ترکيبی از غذاها می باشد که دارای يک خاصيت غذايی يا طبقه بندی بيولژيکی مشترک هستند. راهنماهای تغذيه معمولا غذاها را به گروه های غذايی تقسيم می نمايند و توصيه های خود را بر اساس تعداد وعده ها از هر گروه برای تغذيه سالم ارائه می دهند. بايد توجه شود که تعداد وعده ها يا همان servings با آن چيزی که ما در زبان فارسی به عنوان وعده غذايی می شناسيم متفاوت است و در اين جا منظور از وعده مقدار مشخصی از هر ماده غذايی بر اساس وزن آن است که اين وزن نيز برای مواد غذايی مختلف متفاوت است. در کلیه مطالب ایران کاویان حتی المقدور سعی شده تا از اين واژه استفاده نشود و تا حد امکان از مقادير وزنی استفاده خواهد شد.

گروه های غذايی متداول:

-لبنيات: يا شير و محصولات آن مانند ماست، پنير و …. . کره و بستنی اگرچه از محصولات لبنی هستند ولی معمولا در گروه چربی ها و شيرينی ها طبقه بندی می شوند.

-چربی ها و روغن ها: گروهی هستند که شامل مواد غذايی مانند کره، مارگارين، روغن های آشپزی و … هستند که ماده اصلی تشکيل دهنده آنها اسيدهای چرب می باشد.

-ميوه ها: که بعضی مواقع در گروه سبزيجات نيز طبقه بندی می شوند. سيب، موز، انگور و … از اين دسته اند.

-دانه ها: در رژيم غذايی امروزی ما بالاترين حجم را دارند و شامل گندم، برنج، جو، نان، پاستا و … هستند که اغلب سيب زمينی و ديگر مواد نشاسته ای نيز در اين گروه طبقه بندی می شوند.

-گوشت: اين گروه که نام ديگر آن پروتئين ها می باشد و شامل انواع گوشتهای ماهی، مرغ، گوسفند، بوقلمون و …. است و اغلب تخم مرغ، بنشن ها (نخود، لوبيا، عدس، سويا و …) نيز در اين گروه قرار می گيرند.

-شيرينی ها: يا همان غذاهای شيرين که بعضی مواقع با چربی ها در يک گروه قرار می گيرند و گاهی هم جدا از مواد غذايی در نظر گرفته می شوند و مانند موادی مثل نوشابه ها، آبنبات، کيک و شيرينی، بستنی و … .

سبزيجات: مواد غذايی مانند اسفناج، هويج، پياز، فلفل، بروکلی، گوجه و …. در اين گروه قرار دارند و پس از دانه ها می توان آنها را بزرگترين دسته دانست.

-آب: بعضی از راهنما های مواد غذايی آب را در يک دسته جدا در طبقه بندی مواد غذايی قرار داده اند در حاليکه بعضی ديگر آن را جدا از اين طبقه بندی می دانند و عده ای ديگر آنرا به عنوان مرکز يا پايه خود قرار داده اند. گاهی آب به همراه چای، آب ميوه ها و سبزيجات و حتی سوپ ها در يک گروه در نظر گرفته می شود. 

گروه های غير معمول مواد غدايی:

-الکل: که جدا از گروه های مواد غذايی طبقه بندی می شود و شامل تمام نوشيدنی های حاوی الکل می باشد.

-مولتی ويتامين ها: محصولاتی به شکل قرص، کپسول، پودر، مايع يا شربت و … هستد و جهت تکميل رژيم غذايی انسان به صورت مکمل غذايی برای ويتامين ها، املاح معدنی و … مصرف می شوند.

 

نکته مهمی که بايد مورد توجه قرار گيرد اين است که اينکه ماده غذايی در چه گروهی طبقه بندی می شود صرفا جهت دادن ايده ای کلی می باشد. همچنين اين گروه بندی ها همسان نمی باشند و ممکن است يک ماده غذايی در دو راهنمای تغذيه در دو گروه متفاوت طبقه بندی شود. از طرف ديگر دانستن اينکه يک ماده غذايی از چه تشکیل شده است بسيار مهم تر از اين است که در چه گروهی قرار دارد. به همين جهت مطالعه مطلب طبقه بندی مواد غذایی را توصيه می کنيم.

نظرات شما

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز این مطلب:4.7 تعداد کل امتیازها: 21

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.