4.9
(89)

اسید لیپوئیک (Lipoic Acid)

  • اسید لیپوئیک از شما در برابر سکته مغزی، بیماری قلبی و آب مروارید که هر سه از عوارض سالخوردگی هستند محافظت می کند.
  • حافظه را تقویت می کند و از پیری مغز جلوگیری می کند.
  • تنها آنتی اکسیدانی است که می تواند کل شبکه آنتی اکسیدانی را تقویت کند.
  • بیش از سه دهه است که در اروپا تجویز و مصرف می شود.
  • می تواند ژنهای بد را خاموش کند.
  • مسمومیت در اثر مصرف قارچ سمی را بهبود می دهد و به طور موفقیت آمیز در درمان بیماری های کبد مانند هپاتیت C استفاده شده است.
  • می تواند مانع پیش روی دیابت نوع 2 و ایدز شود و همچنین عوارض جانبی این بیماری ها را کاهش می دهد.
  • به افراد سیگاری کمک می کند تا سطح آنتی اکسیدان در بدنشان را در حالت مطلوب حفظ کنند و در مقابل عواقب استعمال سیگار مقاوم تر باشند.

لیپوئیک اسید تنها آنتی اکسیدان شبکه آنتی اکسیدان هاست که هم محلول در چربی است و هم محلول در آب. به همین دلیل می تواند رادیکال های آزاد را در هر نقطه از بدن به دام بیاندازد. به علاوه می تواند آنتی اکسیدان های دیگر را که در اثر به دام انداختن رادیکال آزاد اکسید شده اند را احیا کند. بدون لیپوئیک اسید سلول ها قادر به شکستن مولکول قند نیستند و بدون آن سلول ها خاموش خواهند شد. همچنین این آنتی اکسیدان فوق العاده می تواند از همین مکانیزم تولید انرژی استفاده کند و خود را احیا کند.

آیا لیپوئیک اسید یک ویتامین است؟

به طور کلی یک ویتامین ماده ای است که برای عملکرد عادی بدن ضروری است اما بدن قادر به تولید آن نیست و باید از طریق رژیم غذایی دریافت شود. این تعریف لیپوئیک اسید را از طبقه بندی ویتامین ها خارج می کند زیرا بدن ما قادر به تولید آن است. اما هر چه دانشمندان بر روی این آنتی اکسیدان تحقیق میکنند بیشتر به این باور می رسند که باید آن را در دسته ویتامین ها قرار داد. مهمترین دلیل این است که تولید لیپوئیک اسید با بالا رفتن سن کاهش می یابد. در ضمن حتی در سنین جوانی که تولید آن در بالاترین حد است بدن قادر به تولید آن در حد بسیار محدود و فقط برای فعالیت های ضروری است و هرگز قادر به تولید کافی برای بهره بردن از تمام اثرات مثبت لیپوئیک اسید نیست. از طرف دیگر این مولکول در مواد غذایی هم بسیار نایاب است و به همین جهت استفاده از مکمل غذایی آن امکان بهره بری کامل از تمام خواص این آنتی اکسیدان را فراهم خواهد نمود.

باز هم لیپوئیک اسید

مهمترین آنتی اکسیدان محلول در آب بدن گلوتاتیون می باشد که پایین بودن سطح آن در هر سنی از نشانه های مرگ است. مساله اصلی در بالا بردن سطح گلوتاتیون عدم امکان استفاده از مکمل غذایی است زیرا دستگاه گوارش گلوتاتیون را پیش از جذب تجزیه می کند. در آزمایشهای متعدد استفاده از لیپوئیک اسید توانسته سطح گلوتاتیون را بالا ببرد. سطح گلوتاتیون در اثر ابتلا به بیماری های مزمن چون ایدز، سرطان، بیماری های سیستم ایمنی و … پایین می آید.

اسید لیپوئیک بیش از 30 سال است که در آلمان برای بهبود شرایط بیماران دیابتی استفاده می شود و به تازگی مورد توجه دانشمندان آلمانی به عنوان مکمل تقویت حافظه قرار گرفته است.

این آنتی اکسیدان حیرت انگیز پس از حادثه چرنوبیل توانست به خوبی از وقوع سرطان در بین اهالی منطقه و به خصوص کودکان جلوگیری کند. به علاوه عملکرد کلیه و کبد این کودکان پس از مصرف لیپوئیک اسید یه حالت طبیعی بازگشت. 

نظرات شما

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز این مطلب:4.9 تعداد کل امتیازها: 89

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *