4.2
(48)

مواد مغذی ضروری چیست؟

نکته اول اینکه این مواد چه ویتامین باشند چه املاح و چه دیگر مواد مغذی ضروری باید در رژیم غذایی مصرف شوند زیرا بدن ما قادر به تولید آنها نمی باشد. دوم اینکه این مواد در اکثر مواقع به طور مجزا از دیگر مواد در بدن ما عمل نمی کنند و به عنوان یک تیم یا مجموعه سلامت ما را تامین می کنند و نبود هر یک از این مواد مغذی ضروری کافی است تا سلامت ما از بین برود. به عنوان مثال اگر ما سعی کنیم که ویتامین های مورد نیاز را تامین کنیم اما توجهی به املاح مورد نیاز نداشته باشیم تلاش ما برای حفظ سلامتی بیهوده خواهد بود.

اجزای تشکیل دهنده سلامتی

1- عوامل ضروری

در حدود 50 ماده وجود دارد که سلامتی ما به آنها وابسته است زیرا بدن ما قادر به ساخت آنها نیست:

– 2 چربی ضروری

– 8 اسید آمینه (برای کودکان 10 و برای نوزادان 11)

– 13 ویتامین

– 20 یا 21 املاح معدنی (همه نظرها در مورد قلع یکی نیست)

– منبع انرژی .

– آب

– اکسیژن

– نور

توسط این عوامل اصلی است که بدن ما می تواند دیگر مواد را تولید کند و به حیات خود ادامه دهد. یک برنامه غذایی مناسب باید هر یک از این موارد را در حالت بهینه برای بدن تامین کند. تنها در این صورت است که سلامتی مورد نظر تامین خواهد شد و بیماری ها به بدن انسان راهی نخواهد داشت.

باید دانست تمام این عوامل ضروری نباید به صورت مکمل غذایی مصرف شوند. به عنوان مثال ارسنیک یکی از املاح های معدنی ضروری است که مصرف بیش از حد آن کشنده است.

2- مواد مغذی کمکی

تعدادی از مواد مغذی هستند که بدن ما در صورت سلامتی و مصرف مناسب 50 مورد اصلی می تواند تولید نماید با این حال مصرف این مواد هنگام بروز بعضی شرایط بسیار مفید است. زیرا بدن تحت شرایطی قادر به ساختن آنها نیست ، شرایطی چون : عفونت ، مصدومیت ، چاقی ، بهینه نبودن مواد مغذی اصلی ، بیماری های مزمن ، آلرژی ، سن یا ساختار ژنتیکی .

برخی از مهمترین این مواد عبارتند از :

اوروتیک اسید ، پانگامیک اسید  ، CoQ10  ، اینوسین ،چولین ، اینوسیتول ، لیپوئیک اسید ، پارامینو ، بنزوئیک اسید ، NAG ، NAC ،کارنیتین ، آمینو اسیدهای غیرضروری ، هورمونها و انتقال دهنده های عصبی از آمینو اسیدها ، محصولات اسیدهای چرب ضروری و بیوفلاونویدها.

3- مواد کمک دهنده به هضم و دستگاه گوارش

دیگر عوامل لازم برای سلامتی شامل فیبر ، باکتری های خوب ، اسید هیدروکلریک ، آنزیمهای گوارشی و صفراوی کافی می باشد.

4- سبزیجات معطر

بسیاری از این سبزیجات کمک می کنند تا بدن انسان در یک شرایط بهینه سلامتی قرار گیرد.

نظرات شما

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز این مطلب:4.2 تعداد کل امتیازها: 48

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *