4.9
(316)

آنتی اکسیدان منحصر به فرد- ویتامین E

 

  • این آنتی اکسیدان فوق العاده از پیری سیستم ایمنی جلوگیری می کند و سلول های مغز را جوان نگاه می دارد و از هر داروی تجویزی دیگری در به تاخیر انداختن آلزایمر بهتر عمل می کند.
  • بهره بردن از مکمل غذایی ویتامین E به طور روزانه تاثیر بزرگی در جلوگیری از حمله قلبی و سکته دارد و اگر کسی هر یک از این دو را تجربه کرده با مصرف این آنتی اکسیدان از وقوع مجدد آن جلوگیری می کند.
  • ویتامین E پوست را جوان نگاه می دارد و از آن در برابر آسیب های اشعه فوق بنفش (عامل اصلی چین و چروک، لک های قهوه ای و حتی سرطان پوست) محافظت می کند.
  • علائم و عوارض آرتروز و دیگر بیماری های التهابی را کاهش می دهد.
  • ریسک ابتلا به سرطان پروستات در مردان را کم می کند و از رشد سلول های سرطان سینه در زنان می تواند جلوگیری کند.
  • مصرف ویتامین E به همراه ویتامین C و لیپوئیک اسید موثر ترین روش در جلوگیری از آب مروارید می باشد.

کشف ویتامین E با مشاهده از دست رفتن جنین موش آزمایشگاهی پیش از زمان مقرر در اثر کمبود ماده ای سری که در کاهو وجود داشت، حاصل شد. نام ابتدایی این ویتامین هم از همین تاثیر برگزیده شده بود!!!! اولین استفاده ویتامین E در صنعت و برای جلوگیری از اکسید شدن چربی ها در مواد غذایی بود و سال ها  تحقیق در نهایت ثابت کرد که این ویتامین همین نقش را در درون بدن نیز بازی می کند. اکسید شدن چربی ها در درون رگها از دلایل اصلی بیماری های قلبی عروقی است.

ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است و به علت شکل خاصی که دارد تنها آنتی اکسیدانی است که می تواند در غشا سلول های بدن جای گیرد و از غشا سلول ها محافظت کند. به علت محلول بودن در چربی برای جابجایی در بدن از همان روشی استفاده می کند که مولکول های کلسترول بهره می برند یعنی LDL و HDL. نقش بسیار مهم دیگر این آنتی اکسیدان در همین زمان جابجا شدن در بدن است که با قرار گرفتن در کنار دیگر مولکول های چربی و کلسترول از اکسید شدن آنها در شریان ها جلوگیری می کند. این موضوع با تحقیقی بسیار جامع بر روی 87000 زن و 29000 مرد ثابت شد که مصرف 200 واحد ویتامین E  در روز ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را 41 درصد در زنان و 37 درصد در مردان کاهش می دهد.

در تحقیق فراگیر دیگری بر روی 11798 نفر بین سنین 65 تا 105 سال مشخص گردید که کسانی که ویتامین E مصرف می کنند 41 در صد کمتر در اثر سرطان و 40 درصد کمتر با ابتلا به بیماری های قلبی می میرند. تحقیقاتی از این دست این سوال را مطرح کرد که آیا کسانی که ویتامین E مصرف می کنند بیشتر عمر خواهند کرد؟ پاسخ این سوال در سطح سلولی یافته شد و اثبات گردید که سلول هایی که سطح بالاتر ویتامین E دارند دیرتر علائم پیری را نشان می دهند. به علاوه در عملکردی مشابه به لیپوئیک اسید ویتامین E می تواند ژن های بد را خاموش کند.

تاثیر ویتامین E بر روی سیستم دفاعی به خصوص در سنین بالا توسط محققان اثبات گردیده است. این ویتامین می تواند قدرت سیستم ایمنی در شناخت و از بین بردن مهاجمان را افزایش دهد. با بالا رفتن سن قدرت سیستم ایمنی کاهش می یابد و به همین دلیل مصرف مکمل بسیار مفید خواهد بود.

در تحقیق بر روی 341 بیمار در مراحل ابتدایی آلزایمر در سنین مختلف، بیماران به 4 گروه تقسیم شدند و مورد آزمایش قرار گرفتند. گروه 1 روزانه 10 میلی گرم سلجیلان Selegiline (داروی احتمالی آلزایمر)، گروه 2 روزانه 2000 واحد ویتامین E ، گروه 3 دارو به همراه ویتامین و گروه 4 دارونما دریافت کردند. در پایان 2 سال نتیجه به این صورت بود که در مقایسه با گروهی که دارونما استفاده کرده بودند، گروه 1 حدود 43 درصد، گروه 2 بیش از 53 درصد و گروه 3 حدود 31 درصد کمتر به مرحله شدید آلزایمر رسیدند. جالب این است که مصرف ویتامین E به تنهایی از بقیه روش ها موثر تر بود. بر اساس تحقیقات روزافزون بسیاری این موضوع نشان داده شده است که آنتی اکسیدان ها از سلول های مغز محافظت می کنند و به همین دلیل نه تنها می توانند روند آلزایمر را کند کنند بلکه می توانند از وقوع آن نیز جلوگیری کنند.

ویتامین E برای همه و هر سنی

دسته گسترده ای از تحقیقات نقش ویتامین E در تامین سلامتی بهینه را تایید می کند. امروزه تقریبا تمام محققان و دانشمندانی که در زمینه فرآیند پیری تحقیق می کنند و اکثریت جامعه پزشکان از مکمل ویتامین E بهره می برند و این در حالی است که ممکن است به بیماران یا دیگران توصیه نکنند. اما خبر خوب این است که برای مصرف این آنتی اکسیدان و ویتامین ضروری هیچ گاه دیر نیست و حتی اگر به عنوان مثال شما مبتلا به بیماری قلبی هستید باز هم می توانید از فواید این مکمل بهره مند شوید. شاهد این موضوع تحقیق دانشگاه کمبریج بر روی 2002 بیمار قلبی که 37 درصد آنها در شرایط وخیم بودند، است. پس از 510 روز بیمارانی که ویتامین E مصرف می کردند 77 درصد کمتر دچار حمله قلبی شدند.

برای آشنایی بیشتر با این آنتی اکسیدان و اطلاعات کامل تر در مورد مکمل های موجود مقاله ویتامین E در بخش ویتامین ها را بخوانید.

نظرات شما

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز این مطلب:4.9 تعداد کل امتیازها: 316

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *