4.9
(102)

چربی های ضروری

بدن انسان می تواند اکثر چربیها که به آن نیاز دارد را تولید کند. اين چربی ها شامل کلسترول، اسیدهای چرب اشباع و اشباع نشده و … می باشند. اما دو اسید چرب را نمی تواند تولید کند و باید از مواد غذایی بدست بیاورد : Linoleic acid و Alpha-Linolenic acid این دوچربی (امگا 3 و امگا 6) برای بدن ضروری هستند.

 چربی های ضروری در رژیم غذایی

منبع اصلی امگا 6 در رژیم غذایی Linoleic acid می باشد که روغنهای گیاهی مانند روغن آفتابگردان و روغن ذرت منبع اصلی آن هستند. روغن های گل گاوزبان (Borage) و Evining primrose علاوه بر Linoleic acid حاوی مقداری gama-linoleic acid  (از محصولات بسيار مهم امگا 6 ) نیز هستند.

منبع اصلی امگا 3 در رژیم غذایی Alpha-linolenic acid می باشد که در سبزیجات با برگ سبز تیره، دانه کتان (Flaxseed)  و همچنین روغن ماهی یافت می شود. روغن ماهی حاوی مقدار کمی امگا3 از نوع Alpha-linolenic acid است اما منبع اصلی امگا 3 از نوع EPA,DHA می باشد. ماهی ها در زنجیر غذایی فیتوپلانگتون ها هستند که مقدار زیادی EPA,DHA تولید می کنند. ماهی ها می توانند حاوی مقداری سم و جیوه(mercury) نیز باشند که باید به آن نیز توجه داشت و دانست که مصرف نکردن ماهی يا روغن ماهی آلوده به اين سموم  بهتر از مصرف آنها جهت تامين چربی های ضروری است.

تخمین زده شده است که هزاران سال قبل انسان شکارچی رژیمی با مقدارمصرف مساوی از امگا 6 وامگا 3 داشته است. از زمانی که انسان در ده هزار سال پیش شروع به کشاورزی می کند بصورت مداوم به مقدار مصرف امگا 6 افزوده می شود. این تحولات در صد سال گذشته وارد مرحله تغذیه دامها با دانه ها و مصرف روزانه روغن های نباتی شده است که عامل مشکلات فروانی برای بشر گشته است. اخيرا” نسبت مصرف امگا 6 به امگا 3 در رژیم آمریکاییها به رقم 17 به یک رسیده است. این عامل مورد توجه بسياری از تحقيقات علمی قرار گرفته است و هم اکنون بسياری از محققين بر اين باورند که عامل آمار بالای سرطان، دیابت، آلرژیها و دیگر بیماریها این عدم تعادل در مصرف چربی های ضروری است.

حقيقت:

امروزه متاسفانه علم در نقطه ای قرار دارد که توليد آن می تواند در جهت تامين خواسته سرمايه داران باشد زيرا اين سرمايه داران هستند که هزينه تحقيقات علمی را در بهترين دانشگاه های جهان تامين می کنند. مثلا به همه ما از مزايای مصرف روغن کانولا گفته شده است و  بسيار شنيده ايم که از بهترين نوع روغن های گياهی است. اما بايد بدانيم که اين روغن يک محصول تغيير ژنتيکی يافته است که برای ورود به بازار آمريکا،  توسط کانادايی ها طراحی شده است (Canadian Oil).  روش کار به اين صورت است که يک شرکت يک روش توليد يا يک فرآيند جديد یا ارزانتر برای توليد يک ماده غذايی ابداع می کند. حالا برای بدست آوردن بازار نياز به يک برتری می باشد. شرکت مورد نظر يک بودجه تحقيقاتی برای يکی از بهترين دانشگاه های جهان در نظر می گيرد و نتيجه هم که قابل پيش بينی است. اين روش جديد بهتر از ديگر روش هاست!!! در اثر  نتايج اين تحقيق محصول شرکت با استقبال روبرو می شود و الباقی که تاريخ است که تکرار می شود.

اما حقيقت اين است که ما نياز به اين مقدار چربی امگا 6 که امروزه به صورت روغن های نباتی مصرف می کنيم، نداريم. حقيقت اين است که انسانی که هزاران سال پيش پايه ژنتيکی ما را بنا نهاده است تغذيه ديگری داشته است که با آن چيزی که امروزه ما مصرف می کنيم بسيار متفاوت است.

چربی های ضروری که سرفصل اين مقاله هستند از جمله موادی هستند که بدن ما قادر به توليد آنها نيست و بايد توسط رژيم غذايی تامين شوند. اما بايد بدانيم که نسبت مصرف اين چربی ها بسيار مهم است و از طرف ديگر کربوهيدرات های تصفيه شده که امروز به طور عادی و روزانه استفاده می شوند در متابوليزم اين چربی ها نقش اساسی دارند. به عبارت دیگر مصرف کربوهیدراتهای تصفیه شده تاثیر منفی این عدم تعادل را چند برابر می کند.

 چربی های  امگا 6 در نقطه ای از متابوليزمشان در بدن سالم تبديل به مقدار متناسب هورمون های پروستوگلاندين نوع 1 و نوع 2  و مشتقات آنها می شوند. اين هورمون ها از ابتدايی ترين انواع هورمون هستند که عملکرد تک تک سلول های بدن ما به آنها وابسته است.  اما با رژیم های غذایی فعلی اين تناسب به نفع نوع 2 تغيير خواهد کرد که اين آغاز شکل گيری انواع بيماری های مزمن در مقياس سلولی در اثر التهاب (Inflammation) است.

نسبت مناسب بين چربی های امگا 6 و  3 بين 1 تا حداکثر 4 می باشد اما در اغلب رژيم های غذايی امروز امگا 6 ها، 10 تا 20 برابر امگا 3 ها مصرف می شوند.

بالا بودن قند خون ، تغيير نسبت مصرف چربی های ضروری امگا 3 و 6، کاهش مصرف آنتی اکسيدان ها و …. نتيجه ای جز جامعه ای بيمار را در پی نخواهد داشت.

نظرات شما

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز این مطلب:4.9 تعداد کل امتیازها: 102

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.