4.8
(491)

ورزش و آنتی اکسیدان ها

اگر اکسیژن باعث تولید رادیکال های آزاد می شود پس هر فعالیتی که سوخت و ساز بدن را افزایش دهد می تواند شما را در معرض خطر رادیکال های آزاد قرار دهد. ورزش یا فعالیت بدنی که باور همگان بر مفید بودن آن است در این صورت خطرناک خواهد بود!!!!!!!!!!!!

قبل از هر صحبتی باید گفت که ورزش و فعالیت بدنی عادی برای سلامت بدنی و ذهنی مفید است و همه می توانند با تمرین منظم به سلامت قلب و عروق، دستگاه گوارش، سیستم عصبی و … کمک کنند. با این حال در حین تمرین بدنی مصرف اکسیژن به چند برابر حد معمول افزایش می یابد و رادیکال های آزاد بیشتری در نقاطی که این اکسیژن مصرف می شود تولید خواهد شد.

برای اولین بار این موضوع بر روی موشها آزمایش گردید و مشخص شد که پس از فعالیت های بدنی و به خصوص تمرینات استقامتی سطح آنتی اکسیدان ها به شدت کاهش می یابد. این موضوع در مورد انسان هم صادق است و با آزمایشات متعدد اثبات گردیده است. پس از یک تمرین استقامتی بدن در معرض حمله رادیکال های آزاد قرار می گیرد و مولکول های چربی و پروتئین آسیب می بینند.  بدن می تواند این آسیب را تا 99.9% طی چند ساعت بعد از تمرین ترمیم نماید اما همیشه پس از هر تمرین شدید بدنی درصد کوچکی از آسیب رادیکال های آزاد باقی خواهد ماند و تجمع همین آسیب های جزیی است که زیان بار خواهد بود.

شاید این مطلب با آنچه تا به حال از تمرینات ورزشی می دانستید همخوانی نداشته باشد اما نتایج این تحقیقات نشان داده است که انجام تمرینات ورزشی در دراز مدت ممکن است برای افرادی که از سطح آنتی اکسیدان پایینی برخوردارند یا ورزشکاران حرفه ای که در تمرینات استقامتی چندین برابر حد تحمل رادیکال آزاد تولید می کنند، نتیجه معکوس داشته باشد.

والدین باید آگاه باشند که در دوران کودکی و نوجوانی در صورتی که فرزندشان فعالیت های شدید ورزشی انجام می دهد برای جلوگیری از آسیب های جدی و برگشت ناپذیر به آنها باید رژیم  غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها مصرف نمایند.  به علاوه مصرف مکمل آنتی اکسیدان ها به خصوص ویتامین E در جلوگیری از صدمه های ورزشی موثر می باشد.

نظرات شما

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز این مطلب:4.8 تعداد کل امتیازها: 491

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *